5 žingsniai į A klasę

Pavasaris – statybų metas. Todėl nenuostabu, kad nepaisant darganoto oro, lietuviai plūsta į statybų ir remonto parodą „Resta2017”. O domėtis juos verčia ne tik kas met vis inovatyvėjantys sprendimai, bet ir palyginti neseniai įvestas reikalavimas – visi naujai statomi pastatai Lietuvoje nuo prėjusių metų lapkričio mėnesio privalo atitikti A energinio naudingumo klasę.

Energiškai efektyvios statybos principus parodoje aiškinantys Nacioalinės pasyvaus namo asociacijos specialistai sako pastebėję žmonių susidomėjimą: „Jei prieš tris ar keturis metus į mūsų stendą užklydę žmonės klausdavo, kas tas pasyvus ar energiškai efektyvus namas apskritai, tai šiemet sulaukiame jau tikslinių klausimų: nuo ko pradėti energšikai efektyvią statybą, kaip neapsigauti ir pasirinkti tinkamą projektuotoją, kokie sprendimai efektyviausi ir ekonomiškiausi“,- sako Asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.

Tad kaip pasiekti A klasę? Štai penki žingsniai, kuriuos įgyvendinę, galėsite džiaugtis taupiu ir komfortišku namu:

1 Žingsnis: projektavimas. Energiškai efektyvaus namo įgyvendinimo procesas tuo ir skriasi nuo įprastinio, kad projektavimui yra skiriamas itin didelis dėmesys. „Projektavimas, projektavimas, projektavimas. Trys taisyklės, kurios veda į energiškai efektyvų namą. Kol kartu su projektuotoju neatsakėte į visus jums kylančius klausimus ir nuosekliai neįsivaizduojate viso statybų proceso, tol nevalia žengti į statybų aikštelę“,- teigia A. Vačiulis. Planavimas ir projektavimas ne tik užtikrina kokybišką statybų eigą, bet leidžia aiškiai planuoti išlaidas ir statybų kaštus: „Pakeitimai ar improvizacijos popieriuje kainuoja kur kas mažiau, nei pakeitimai statybose“, – A. Vaičiulis. Projektavimo metu sudaroma statybų sąmata, numatoma namo orientacija pasaulio šalių atžvilgiu.

2 Žingsnis: vientisas, sandarus pastato apvalkalas. Pastatą vertinti reikėtų, kaip vientisą elementą. „Pastatas turi būti šiltas ir sandarus nuo pamatų iki stogo. Šilumos izoliacija turi būti vientisa, nenutrūkstanti, kartu sprendžiant ir šiluminių tiltelių klausimus. Anksčiau į šiluminius tiltelius statyboje dėmesio kreipiama buvo mažai, dabar būtina juos spręsti jau projektavimo stadijoje. Šiltas, sandarus pastatas – nėra tik šiltos sienos: juk kai mums šalta užsivelkame ne tik megztinį, bet ir kojines. Lygiai taip pat ir su mūsų pastatais“, – sako stende konultuojanti Isover izoliacinių medžiagų ekspertė Laima Biezumaitė-Ancevičienė. Ne ką mažiau svarbu ir kokybiškų medžiagų, sprendimų pasirinkimas: „Būtina atsižvelgti į tai, kad visos medžiagos turi būti susijusios ir turėti analogiškus parametrus, siekiant efektyvaus rezultato. Pavyzdžiui, neužtenka nusipirkti kokybiškos vatos gabalo ir tikėtis, kad to pakanka. Būtina pagalvoti, apie šio elemento montavimą ir kitų komponentų integraciją“, – sako Ejot tvirtinimo elementų specialistas Darius Radėnas.

3 Žingsnis: Langai. Prieš renkantis langus, pirmiausia būtina išmesti iš galvos visus apie langus sklandančius mitus: „Nereikia turėti nusistatymų. Atsikratykite visų mitų apie plastikinius, aliuminius, medinius langus. Iš esmės, visos rinkoje egzistuojančios sistemos yra pajėgios ir įgalios pasiekti architekto užbrėžtus reikalavimus. Tačiau svarbu tinkamas lango padėties planavimas, kokybiškų medžiagų pasirinkimas ir profesionalus instaliacinių darbų atlitkimas. Visa tai įgyvendinti pavyks turint detalius montavimo mazgus, smulkiai aprašytą darbų eigą ar darbo projektą,“ – sako langų ekspertas „Septyni langai“ atstovas Remigijus Balčikonis. Eksperto teigimu, rinkoje paplitę gausybė mitų apie energiškai efektyvius pastatus: negalima rinktis langų su stumdomomis sistemomis, didelių ar varstomų langų. „Anaiptol, efektyvus namas turi suteikti komfortiškas gyvenimo sąlygas, todėl nedvejokite ir rinkitės, tai kas jums patogu. Svarbiausia, tinkamai viską suplanuoti“, – R. Balčikonis.

4 Žingsnis: Vėdinimo sistema. Užsandarintas ir šiltas pastatas gali būti lyginamas su termosu. Tačiau termoso sąlygomis gyventi nepatartina – būtina vėdinimo sistema. Tai užtikrina nuolatinį šviežią ir sveiką orą patalpose ir šilumos energijos sutaupymą, kuris pasiekiamas su šilumogrąžos įrenginiu. Vėdinimo sistemos būtinumą puikiausiai iliustruoja dabartinės renovacijos pavyzdžiai, kuomet daugiabučiai buvo renovuoti į C energinio naudingumo klasę – apšiltintos užsandarintos sienos, o vėdinimo klausimas buvo paliktas likimo valiai. Dabar jau sklinda tokių daugiabučių gyventojų nusiskundimai besiveisiančiu pelėsiu ir deguonies trūkumu patalpose.

5 Žingsnis: Įgyvendinimas. Pgrindinė energiškai efektyvaus namo įgyvendinimo, statybos taisyklė yra nenukrypti nuo projekto. Projektas – tai lyg pyrago receptas, kuriuo vadovautis reikia žingsnis po žingsnio, nepraleidžiant nė vieno ingridiento. Improvizacijai ir nenumatytiems sprendimams čia ne vieta. Būtina atsirinkti profesionalius vystytojus: „Pats vystytojas turi turėti ne tik teorinį suvokimą, kaip tai turėtų būti daroma, bet ir praktinių įgūdžių, patirties. Esminis dalykas yra tame, kad darant kažką pirmą kartą atsiranda klaidos, o to paties rezultato pasiekimas reikalauja daugiau įdirbio. Mūsų pirmasis energiškai efektyvus pastatas buvo įgyvendintas jau 2011-aisiais. Tai pirmieji A + energinio naudingumo klasei sertifikuoti kotedžai Lietuvoje, Pavilnyje. Ir kiekvienas naujai vystomas projektas pasiekia vis geresnių rezultatų t.y. pastatai kone du kartu viršija energinio naudingumo klasei keliamus sandarumo reikalavimus“, – NT ekspertė, Citus atstovė Monika Kuzminskaitė.