Pirmasis pasyvus namas Lietuvoje

Vokietijos nepriklausomas tyrimų institutas „Passivhaus Institut” savo žemėlapyje pažymėjo ir Lietuvą. Gegužės 23 d. duris atvers pirmasis pasyvusis namas Lietuvoje, sertifikuotas „Passivhaus Institut”, kuris yra Varėnos rajone, Panaros kaime.
Gyvenamasis pastatas skirtas asmenų, priklausomų nuo psichiką veikiančių medžiagų, socialinei ir psichologinei reabilitacijai. Projektą inicijavo ir statybas aktyviai palaikė Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, plėtojanti pasyviųjų namų idėją. Atlikęs išsamius tyrimus ir nustatęs, kad pastate energija naudojama tikrai efektyviai, Vokietijos nepriklausomas institutas „Passivhaus Institut” suteikė statiniui sertifikatą.
Pastatą projektavo architektas Mindaugas Dagys, kuris yra ir sertifikuotas pasyviųjų namų planuotojas, statybos darbus vykdė UAB „Dzūkijos statyba”. Ekonomiškas pastato mikroklimatas sukurtas naudojant VELOX monolitinio betono konstrukcijas.


Ne pelno siekianti organizacija „Pilnų namų” bendruomenė 2011 m. išsikėlė tikslą pagerinti gyvenimo sąlygas ir pastatyti gyvenamąjį namą, skirtą gyventi reabilitaciją atliekantiems asmenims. Buvo nutarta, kad būsimasis pastatas turi būti energetiškai efektyvus ir organiškai įsilieti į bendruomenės kuriamą žmogui draugišką aplinką. Todėl buvo pasirinkta pasyvaus namo koncepcija. Naujojo reabilitacijos centro plotas – 589 kv. m., jame įrengta 20 gyvenamųjų kambarių, gydytojų kabinetai, administracijos, pagalbinės bei ūkinės patalpos. Mažai energijos naudojantis namas suprojektuotas ir pastatytas atsižvelgiant į Dzūkijos nacionalinio parko reikalavimus.

„Džiaugiamės aktyviai prisidėję prie šio inovatyvaus ir kilniam tikslui skirto projekto”, – sakė Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis. Jo įsitikinimu, energetiškai efektyvūs pastatai netolimoje ateityje taps ne tik naujove, bet ir būtinybe – remiantis Europos Komisijos 2010 m. priimta direktyva , nuo 2018 m. visi Europoje statomi visuomeniniai nauji pastatai turės būti beveik nevartojantys energijos. Ši norma jau dabar palaipsniui perkeliama į Lietuvos teisę, tad pasyvūs namai netrukus taps įprastu standartu. „Galime pasidžiaugti, jog mūsų inicijuotas „Pilnų namų” bendruomenės projektas – pirmasis Lietuvoje, kuriam tarptautinį sertifikatą suteikė nepriklausomas Vokietijos tyrimų institutas „Passivhaus Institut”, tiriantis tokių namų efektyvumą ir teikiantis rekomendacijas projektuotojams, – sakė A. Vaičiulis.